please select your preferred language

English arrow-down
English
Deutsch
简体中文
Türkçe
Español
日本語
한국어
繁體中文
Bahasa Indonesia
Türkçe arrow-down
search
28 / 07 / 2022
TENCEL™ LUXE, eko-couture hareketine paralel olarak büyümesini sürdürüyor
back
28 / 07 / 2022
TENCEL™ LUXE, eko-couture hareketine paralel olarak büyümesini sürdürüyor

Sürdürülebilir lüks segmentindeki pazar büyümesinin katalizörü genellikle Y ve Z kuşağı tüketiciler.

Premium moda markalarının, çevre dostu malzemelerin kullanımını artırması TENCEL™ LUXE için de daha fazla iş fırsatı anlamına geliyor. Marka ortaklarıyla önümüzdeki dönemde yeni iş birliklerine imza atmaya hazırlanan TENCEL™ LUXE, 2022 yılında satış büyümesini de artırmayı hedefliyor.

Lenzing’in özgün Lyocell filament iplik markası TENCEL™ LUXE, 2021 yılında, bir önceki yıla göre hacimsel olarak 5 misli satış büyümesi gerçekleştirmişti. Marka 2022 yılında da artan talebe yetişebilmek için mevcut üretim kapasitesini %25 oranında artırmaya hazırlanıyor. Premium markalar çevre dostu koleksiyonlar çıkarmaya devam ederken, bu durum TENCEL™ LUXE için ayak izini genişletmek için bir fırsat alanı oluşturuyor. Son dönemde sürdürülebilirlik evrimi geçirmekte olan lüks moda sektörünün de yıllık %6 ila 8 oranında bir büyüme elde edeceği öngörülüyor[1]. Özellikle lüks ve yüksek moda endüstrisinde faaliyet gösteren şirketler, değer zincirlerini yeniden şekillendirmek amacıyla çevreci kaynaklara yöneliyor ve TENCEL™ LUXE markasını da yeni nesil ve esnek seçenekler sunabilen bir çözüm olarak tercih ediyor.

Lenzing AG Noble Fibers Küresel İş Birimi Başkan Yardımcısı Vineet Singhal, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor, “Lüks ve premium endüstrisinde sürdürülebilirliğe ciddi bir yönelme olduğunu görüyoruz. Bunun en önemli taşıyıcısı da gezegenimizin geleceğine ilişkin derin endişeleri olan genç nesiller. Artan tüketici talebinin bir sonucu olarak TENCEL™ LUXE markası da haute couture, gelinlik, hazır giyim, spor, denim, geleneksel giysiler, iç giyim ve kırmızı halı moda segmentlerindeki ayak izini genişletmeyi planlıyor. 2021 yılında satış büyümesi elde ettik ve 2022’nin ikinci yarısına da, değerli iş ortaklarımızın destekleriyle aynı ivmeyle devam ediyoruz”.

Malzeme ve teknolojide gerçekleştirilen inovasyonların yanı sıra eş-marka ortaklıkları sayesinde TENCEL™ LUXE yüksek moda pazarına sürdürülebilir olarak üretilen ve doğada çözünebilen alternatifleri “Doğadan Cildinize, Cildinizden Doğaya” şeklinde tarif ettiği bir döngüyle sunabiliyor.

Büyümeyi çok boyutlu iş birlikleriyle çeşitlendiriyor

TENCEL™ LUXE, lüks ve premium pazarın tüm alanlarını hedefleyerek, eş-markalaşma fırsatlarını yakalamaya çalışıyor ve bu sayede TENCEL™ Lyocell filament ipliklerini ünlülerin giyim tercihlerine ve podyumlara taşıyor. Marka bu kapsamda daha önce İtalyan sürdürülebilirlik elçisi Flavia La Rocca, Londra Moda Haftası'nda sanatçı Osman Yousefzada ve yakın zamanda Paris Couture Haftası'nda 10. yılını kutlayan eko-couture evi PEET DULLAERT gibi ünlü tasarımcıların koleksiyonlarında birçok defa yer aldı.

Bu yılın planları arasında TENCEL™ LUXE iş birliklerine Haute couture ve gelinlik koleksiyonlarında özel TENCEL™ LUXE kumaş üretimlerini kullanan Hollandalı kült tasarım ikilisi Viktor & Rolf, bilinçli lüks markası Bav Tailor ve Vogue İngiltere'den “One to Watch” Anciela gibi marka ve isimlerle ile devam ederken, Deepika Govind, Taneira ve Safaa gibi markalarla iş birlikleri yoluyla da ortaklık portföyünü genişletiyor.

TENCEL™ LUXE ayrıca Londra Moda Haftası 2022'de Patrick Mcdowell ve 2022 Paris Moda Haftası'nda LVMH Ödülleri finalisti Róisín Pierce ile gerçekleştireceği heyecan verici yeni iş birlikleriyle yine görücüye çıkacak.

Lenzing AG Noble Fibers Küresel İş Birimi Başkan Yardımcısı Vineet Singhal, sözlerine şöyle devam etti: “TENCEL™ LUXE markamız, istisnai bir kalite ve doğaya karşı saygı arayışımızın belirlediği, premium ve lüks sektörüne sürdürülebilirliğin kazandırılması yönündeki misyonumuzu yansıtıyor. Artan sayıda tasarımcının ve markanın, TENCEL™ LUXE'yi çeşitli noble elyaflar sunabilen çok yönlü bir iş ortağı olarak görmesi ve biz de özellikle spor ve premium giyim kategorilerini de kapsayacak şekilde kapsamımızı genişletirken, dünya çapında sunulan koleksiyonlarına markamızı dâhil etmesi bizim için mutluluk verici gelişmeler.”

Duyuruyla ilgili görselleri buradan indirebilirsiniz.

___________________________________________

[1] https://www.positiveluxury.com/content/uploads/2022/01/PL_PredictionsReport2022_embargo13Jan.pdf - p.23

Bizimle İletişime Geçin