please select your preferred language

English arrow-down
English
Deutsch
简体中文
Türkçe
Español
日本語
한국어
繁體中文
Bahasa Indonesia
Türkçe arrow-down
search
03 / 04 / 2023
TENCEL™ “Elyafta Geri Dönüşüm İnisiyatifi” başlattı
back
03 / 04 / 2023
TENCEL™ “Elyafta Geri Dönüşüm İnisiyatifi” başlattı

Lenzing Group, TENCEL™ markası ve üretim ortaklarıyla birlikte “Elyafta Geri Dönüşüm İnisiyatifini” başlattı. İnisiyatif kapsamında, TENCEL™ Lyocell elyafların mekanik yöntemlerle geri dönüşümü yapılarak öncelikli olarak denim kumaşlar üretilecek. Tekstil endüstrisinin geleceğini, döngüselliği ve inovasyonu merkezine alaan inisiyatif, ilk aşamayı denim segmentinde başlatarak dönüştürmeyi amaçlıyor.

Selülozik özel elyafların dünya lideri üreticisi Lenzing Group, “Elyafta Geri Dönüşüm İnisiyatifinin” ilk aşamasını başlattı. Girişime Pakistan’dan Artistic Milliner, Brezilya’dan Canatiba ve İspanya’dan Textil Santanderina gibi iş ortakları destek veriyor. İnisiyatif, tüketim öncesi Lyocell elyaf atıklarının ticari ölçekte kullanımıyla sürdürülebilir denim endüstrisinin geleceğini belirleyecek.

Lenzing Küresel İş Geliştirme Denim Birimi Başkanı Tuncay Kılıçkan yeni inisiyatif hakkında şunları söyledi: “Markalar ve tüketiciler bizden daha sürdürülebilir bir endüstriyel değer zincirine öncülük etmemizi bekliyor. Bir yandan tekstil endüstrisinde döngüselliği artırmaya yönelik yeni yöntemler aramaya devam ederken bir yandan da bu konuda bizimle aynı yaklaşımı paylaşan, uzun yıllardır iş birliği yaptığımız iş ortaklarımızla TENCEL™ Lyocell elyafların denim üretiminde kullanımı için mekanik geri dönüşümüne başladık. Bu konsept endüstrinin geneli için görece yeni bir şey olsa da TENCEL™ tarafından geliştirilen “Elyafta Geri Dönüşüm İnisiyatifi” bu uygulamanın faydalarını tanıtarak, yeni döngüsel kumaşların potansiyelinden tam olarak faydalanılmasını amaçlıyor.”

Artistic Milliners Araştırma, Ürün ve Trend Direktörü Baber Sultan ise inisiyatifle ilgili olarak: “Denimde döngüsellik, denimin hem bugününü hem de geleceğini inkâr edilemez bir şekilde belirliyor. Tekstil endüstrisinin yanı sıra özellikle inşaat sektörü ve kâğıt üretiminde de mekanik geri dönüşümün geniş ölçekte uygulanışına tanıklık ediyoruz. TENCEL™ Lyocell elyaflarının yüksek dayanıklılık oranı düşünüldüğünde, daha kaliteli kumaşlar üretirken aynı zamanda geri dönüştürülen malzeme oranını da artırma avantajına sahibiz” dedi.

Canatiba Ürün Geliştirme Ekibi, mekanik olarak geri dönüştürülen TENCEL™ Lyocell elyafların denim için ideal bir kullanım sunduğunu belirterek, şöyle aktarıyor: “Pamuktan farklı olarak, elde edilen bu yeni kumaş, son derece yumuşak dokusuyla, uzunluk, dayanıklılık ve diğer tüm fiziksel özellikleri muhafaza ederken, konvansiyonel elyaflarla kıyaslandığında özelliğini daha iyi koruyabiliyor. Elde edilen geri dönüştürülmüş elyaf su veya kimyasal kullanımına gerek kalmaksızın, tamamen temiz ve sürdürülebilir bir süreçle üretilebiliyor”.

Textil Santanderina Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü José Antonio Mazorra ise, “Tekstil endüstrisinin geleceğinin sürdürülebilirlik ve döngüselliğe bağlı olduğuna inanıyoruz. Denim de bu sayede ayakta kalacak. Toplama, ayrıştırma ve geri dönüştürme aşamaları gibi, döngüsellik alanındaki yenilik ve teknolojik gelişmeler, umuyoruz ki mekanik olarak geri dönüştürülmüş selülozik elyaflara olan ihtiyacı da arttıracak” dedi.

Mekanik olarak geri dönüştürülmüş TENCEL™ Lyocell elyaflarla denimin geleceğine yön verilecek

Yeni kurulan inisiyatifin ilk aşaması, Lenzing ve üretici ortaklarının denim üretiminde sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını gündeme taşıyarak, küresel tekstil değer zincirinde daha fazla sürdürülebilirlik, döngüsellik ve şeffaflık için yapılan çağrılara da cevap vermeyi amaçlıyor. Tüm bunların temelindeyse, daha fazla sürdürülebilir ve döngüsel ürün seçeneği arayan tüketicilerin artan talepleri yer alıyor.

Konvansiyonel TENCEL™ Lyocell elyaflar; sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen ağaç hamurunun, yüksek kaynak verimliliği ve düşük karbon ayak iziyle selülozik elyaflara dönüştürüldüğü, çevreye duyarlı ve kapalı döngü üretim süreciyle elde edildiği biliniyor. Mekanik olarak geri dönüştürülmüş TENCEL™ Lyocell elyaflar, su veya kimyasal kullanımı gerektirmediği için denim kumaşların sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor.

Sürdürülebilir denim için sonsuz kullanım olanakları sunuyor

Mekanik olarak geri dönüştürülmüş TENCEL™ Lyocell elyaflar kullanılarak üretilen kumaşlar, "pamuğa yakın" estetiğe sahipken TENCEL™ Lyocell elyaflarının nefes alabilirlik, pürüzsüzlük, hacim, cilde nazik dokunuş ve uzun süreli rahatlık gibi temel özelliklerini de koruyor. Elyafların aynı zamanda nihai ürünlerde tespit edilebilir olması ise üretim süreçlerindeki izlenebilirliği ve şeffaflığı sağlıyor. Kaynaklara uzanan izlenebilirlik sayesinde, mekanik olarak geri dönüştürülmüş TENCEL™ Lyocell elyaflar belgelenerek doğrulanabiliyor. Bu sayede, tedarik zincirinde daha fazla hesap verilebilirlik ve şeffaflık sağlanıyor.

Duyuruyla ilgili görseller buradan indirilebilir.

Bizimle İletişime Geçin