please select your preferred language

English arrow-down
English
Deutsch
简体中文
Türkçe
Español
日本語
한국어
繁體中文
Bahasa Indonesia
Türkçe arrow-down
search
news
09 / 03 / 2021
Moda sektörü sürdürülebilirlikte; cesur, yeni bir döneme girerken Lenzing'in TENCEL™ markası sıradaki hamlesini açıkladı
back
news
09 / 03 / 2021
Moda sektörü sürdürülebilirlikte; cesur, yeni bir döneme girerken Lenzing'in TENCEL™ markası sıradaki hamlesini açıkladı

Moda sektörü, uzun yıllar boyunca iklim değişikliğinin dünya üzerindeki derin etkisini gözlemledi. Günümüzde tüketici tercihleri sürdürülebilirliğe doğru kayarken, gelişmekte olan teknolojiler daha sürdürülebilir bir geleceğin temelini oluşturacak ve 2021 moda sektörü için çok önemli bir yıl olacak. Hayati öneme sahip bu dönemde, Lenzing Global Tekstil Grubu Başkan Yardımcısı Florian Heubrandner, 2021'de moda ortamını etkileyen, en önemli üç sürdürülebilirlik trendini ortaya koyuyor.

 1. Efsaneleri yık ve sorumluluk üstlen

  Tüketiciler, daha bilgili olmanın ve çevre bilincine sahip satın alma yapmanın yollarını ararken; evre dostu markalar da tüketicilerin satın alırken kendilerini rahat hissedebilecekleri ürünler geliştiriyor. Ayrıca markalar, tüketicilerin kendi sürdürülebilirlik gelişimlerinden sorumlu olmalarına yardımcı olmak için; çevresel kimliklerini ve çevre dostu girişimlerini de yayınlıyor. Çevre bilincine sahip markalar, geride kalan ya da iletişim kurmaya hâlâ yanaşmayan hızlı moda ve lüks markalarla karşılaştırıldığında sürdürülebilir değişiklikleri etkin bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

  2021 Fossil Fashion Raporu, tekstil ürünlerinin yarısından fazlasında, polyester gibi ucuz elyafların bulunduğunu ve bunun 530 milyon ton karbon emisyonuna neden olduğunu, fakat; birçok tüketicinin bu durumun farkında olmadığını ortaya koydu. Bu sonuç, markaların farkındalık yaratmaya ve ucuz sentetiklere olan bağımlılıklarını azaltmaya devam etmeleri gerektiğini gösteriyor.

 2. Geri dönüşüm girişimleri yetersiz olsa da yavaş moda yükseliyor

  Hızlı modanın yükselişi, polyester gibi düşük fiyatlı, fosil yakıtlardan elde edilen sentetik elyafların yaygın bir şekilde mevcut olmasıyla bağlantılıdır. 2021 Fossil Fashion Raporuna göre; polyester üretimi için pamuğun karbon emisyonunun altı katına eş değer inanılmaz bir enerji tüketimi söz konusu.

  Rapor ayrıca, 2015 yılında, tek başına polyester üretiminin 700 milyon tondan fazla karbon emisyonundan sorumlu olduğunu ve bu sentetik elyafların geri dönüştürülme çabalarının yetersiz kaldığını da ortaya koyuyor. Hâlihazırda giysilerin sadece %1'i geri dönüştürülüyor ve geri dönüştürülmüş polyester kullanıldığında bile kullanılan ham maddeler çoğunlukla tekstil değil; plastik şişeler oluyor.

  Bunlar endişe verici rakamlar olsa da küresel sağlık krizi ile birlikte; dünyanın hızlı modaya olan arzusu yeniden şekilleniyor. Bilinçli tüketicilerin çoğu, daha uzun ömürlü kıyafetlerin üretildiği ve tüketimin daha az olduğu "yavaş moda" akımı için hızlı modadan vazgeçiyor.

 3. İnovasyon, sektörün sıfır karbon vizyonunu yönlendirecek

  Sektörün karbon çıktısını acil olarak yeniden düşünme ihtiyacı, markaların yenilik yapma çabalarını iki katına çıkarmaya teşvik ediyor. Bu durum, sürdürülebilirliği garanti etmenin yanı sıra konfor ve dayanıklılık sağlayan, sentetiklere alternatif, sürdürülebilir botanik kökenli elyaflara olan talebi de arttırdı.

  Bu yenilikler, üretim sırasında su ve çözücüyü yeniden kullanmak üzere çığır açan döngüsellik odaklı süreçlerin geliştirilmesini de kapsıyor. Bazı emisyonlar şu anda kaçınılmaz olsa da, bu yenilikler önümüzdeki yıllarda, negatif etkili üretim uygulamalarından büyük ölçekte uzaklaşmaya da yardımcı olacaktır.

  Kıyafetlerin çevresel etkisinin üretim aşamasında azaltılmasıyla, karbon emisyonları ürünün ömrü boyunca, önemli ölçüde azaltılacak ve geri dönüşüm teknolojisine yönelik; masraflı yatırımlar, tüm sektör için geçerli kademeli bir yaklaşımla gerçekleştirilebilecek.

Sektörden harekete geçme çağrısı

Markalar, karbondan arınmış bir geleceği gerçeğe dönüştürmek için polyester gibi elyafların çevre üzerinde oluşturduğu yük hakkında farkındalığı artırmalılar. Dahası, markaların ucuz sentetiklerin alternatiflerini, acilen uygulamalarına ve sürdürülebilir üretim süreçlerine daha fazla entegre etmeleri gerekiyor. Markaların şu anda yaptıkları değişiklikler, daha parlak bir geleceğin önünü açacak.

TENCEL™ markası, sürdürülebilirlik odaklı yenilik taahhüdünü sürdürüyor. Bu kapsamda; yeni nesil, sıfır karbon emisyonlu TENCEL™ markalı lyocell ve modal elyaflar ile Lenzing'in 2050 için iddialı sıfır karbon vizyonu tanıtıldı. Bu ana hedef doğrultusunda; 2021 yılı boyunca, moda ve tekstil sektörüne öncülük eden ve sürdürülebilirlik yolculuklarında onları destekleyen yenilikler ilan edilecek.

Bizimle İletişime Geçin