please select your preferred language

English arrow-down
English
Deutsch
简体中文
Türkçe
Español
日本語
한국어
繁體中文
Bahasa Indonesia
Türkçe arrow-down
search
17 / 01 / 2024
Lenzing, TENCEL™ Lyocell elyaflarının esnek kumaşlar için alternatif malzeme olarak yeni potansiyelini ortaya çıkarıyor
back
17 / 01 / 2024
Lenzing, TENCEL™ Lyocell elyaflarının esnek kumaşlar için alternatif malzeme olarak yeni potansiyelini ortaya çıkarıyor
  • Lenzing'in ağaç bazlı TENCEL™ Lyocell elyaflara yönelik en yeni yenilikçi işleme tekniği, gelişmiş iyileşme özelliklerine sahip esnek kumaşlar için özel olarak tasarlandı.
  • TENCEL™ Lyocell elyafların kullanıldığı esnek kumaşlar, bakımı kolaylığı ve konfor sunarken, hafif giyim için sonsuz tasarım olasılıkları sağlıyor.
  • Lenzing, üretici partnerlerininde TENCEL™ Lyocell elyafları kullanılarak üretilen esnek kumaşlar için "BS EN 14704-1" standardına ulaşmalarına yardımcı olmak için kumaş geliştirme desteğini genişletiyor.

Ağaç bazlı özel elyafların önde gelen küresel üreticisi Lenzing Group, kullanıcı konforunu artıran esnek kumaşlar için özel tasarlanan TENCEL™ markalı lyocell elyaflar için yeni bir işleme tekniği geliştirdi. Yeni çözüm, sorumlu üretim yöntemlerine bağlı kalarak ekstra esneme ve toparlanma özellikleri sunarken, fosil içermeyen bir alternatif de sunuyor.

Yeni inovasyon ile daha fazla esneklik ve bakım kolaylığı

Lenzing'in yeni işleme tekniği, kumaş ön işlemiyle birleştirilmiş TENCEL™ Lyocell elyafları içeren dokuma kumaşın yeniden tasarlanmasını içeriyor. Islak işlem sırasında TENCEL™ Lyocell elyafların çapında önemli bir şişme meydana geliyor. Bu özellik enine iplik kıvrımlarının artmasına neden olarak daha iyi bir iyileşmeyle[1] esneyen, kolayca büzülmeyen ve kırışmayan, evde yıkandıktan[2] sonra bile pürüzsüz bir görünüm sağlayan bir kumaş özelliği yaratıyor.

Lenzing Kumaş Teknik Pazarlama ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rex Mok, “Teknik inovasyonumuz, TENCEL™ Lyocell elyafların vücutla daha uyumlu esnek kumaşlar üretmek[3] için potansiyelini ortaya çıkarıyor. Bu, düşük gramajlı giyim için ideal konforu sağlarken kolay bakım özelliklerini de kumaşa ekliyor." dedi. Mok, sözlerine şu şekilde devam etti: "Tekstil sektöründeki sorumlu üretim uygulamalarını teşvik etme konusundaki taahhüdümüzü sürdürüyoruz. Son inovasyonumuzu kumaş üreticisi ortaklarımızla paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Birlikte, tekstil değer zincirinde fosil yakıt esaslı malzemelerin azaltılması yönünde önemli adımlar atarak aynı zamanda konforu ve malzeme performansını da geliştiriyoruz."

Ortaklarla birlikte daha sürdürülebilir bir geleceğe…

Lenzing, bu konuda bir adım daha ileri giderek kumaş geliştirmedeki kapsamlı desteğini üretici partnerlerine kadar genişletti. TENCEL™ Lyocell elyafları kullanılarak üretilen streç kumaşlar, kumaşın esneme ve toparlanma özellikleri[4] açısından uluslararası standartları karşılıyor. Lenzing ile yapılan iş birliği, fabrikaların ve markaların, özellikle spor giyim, atletik giyim ve ev tekstili gibi sektörlerde sorumlu yöntemlerle üretilen konforlu giysilere yönelik artan tüketici talebini karşılarken, sınırsız tasarım olanaklarının ortaya çıkmasına da olanak tanıyor.

Geleneksel sentetik malzemelere fosil yakıt içermeyen bir alternatif olan TENCEL™ Lyocell elyaflar, kontrollü ve sertifikalı ağaç kaynaklarından elde ediliyor ve kaynak tasarrufu[5] sağlayan kapalı döngü üretim sürecinden geçiyor. Bu elyaflar ayrıca, son ürün aşamasında da tanınarak kaynaklarına kadar izlenebiliyor. Bu teknoloji tedarik zincirinde daha fazla sorumluluk ve şeffaflık sağlanmasına da katkıda bulunuyor.

Bültenin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

________________________________________________________________

[1] Veriler SL12100263549701TX Sayılı SGS Raporundan alınmıştır. Malzeme: %100 TENCEL™ Lyocell Ne30 x Ne30 / 98*74'ten yapılmış kumaşlar.

[2] SGS Rapor No SL1220038946801TX'ten alınan veriler: Malzeme: %100 LENZING™ Lyocell Ne50 x Ne50 / 116x75'ten yapılmış kumaşlar.

[3] TENCEL™ Lyocell ve Modal elyaflar, jenerik (markasız) liyosel ve modal elyaflara kıyasla en az %50 daha az karbon emisyonu ve su tüketimiyle üretiliyor. Sonuçlar LCA standartlarına (ISO 14040/44) göre hesaplandı ve Sustainable Apparel Coalition (Sürüm 3.7) tarafından Higg MSI aracılığıyla kullanıma sunuldu.

[4] İngiliz Standartlar Enstitüsü'nün yayınladığı “BS EN 14704-1” standardı kumaşların elastikiyetini belirlemektedir.

[5] Tasarruflar solvent geri kazanımını içeriyor.

Bizimle İletişime Geçin