please select your preferred language

English arrow-down
English
Deutsch
简体中文
Türkçe
Español
日本語
한국어
繁體中文
Bahasa Indonesia
Türkçe arrow-down
search
22 / 06 / 2021
Lenzing yenilikçi elyaf tanıma teknolojisini TENCEL™ markalı elyaflarıyla genişletiyor
back
22 / 06 / 2021
Lenzing yenilikçi elyaf tanıma teknolojisini TENCEL™ markalı elyaflarıyla genişletiyor

Lenzing’in elyafın fiziksel olarak tanınmasına dayanan elyaf tanıma teknolojisi, hem izlenebilirlik sağlıyor hem de sahte ürünleri ayırt etmeye yardımcı oluyor. Lenzing bu teknolojiyi TENCELmarkası altındaki tüm elyaf tiplerini içerecek şekilde genişletiyor. Böylece tekstil sektöründe tedarik zincirinin şeffaflığı da artacak.

22 Haziran 2021, Lenzing – Lenzing Grubu, devrim niteliğindeki elyaf tanıma teknolojisinin TENCEL™ markalı lyocell ve modal elyafları da kapsayacağını duyurdu. Şirket, bu adımıyla tekstil üretim sürecinin tamamını kapsayan tedarik zincirinde şeffaflık taahhüdünü de güçlendiriyor. LENZING™ ECOVERO™ markalı elyaflar için kullanılan bu sistemin başarılı lansmanı ve sektörden gelen olumlu geri bildirimlerin yanı sıra ağaç bazlı selülozik elyaf üreticilerinin sayısının da giderek artması, Lenzing'i ürünlerinin izlenebilirliğini sağlamak için bu teknolojiyi TENCEL™ markasıyla genişletmeye teşvik etti.

Markalar ve tüketiciler için görünürlüğü artıran teknoloji

Lenzing’in elyaf tanıma teknolojisi, kumaş ve giysi gibi tekstil ürünlerinin farklı aşamalarında elyaf kökeninin fiziksel olarak tespitini mümkün kılıyor. Bu sayede elyafın tam izlenebilirliğini ve sahte ürünlere karşı korunmasını sağlayan bu teknoloji, markalara ve perakende zincirlerine, ürünlerinin TENCEL™ markalı lyocell ve modal elyaflardan üretildiğine dair güvence veriyor. Ayrıca elyafların, kaynak verimliliği, çevresel ve sosyal sorumluluk açısından yüksek standartları karşılayan son teknoloji kullanan üretim tesislerinde üretildiğini de garanti ediyor. Bu sistemle markalar ve tüketiciler tekstil ürünlerinin nasıl ve nerede üretildiğini net olarak görebilecek.

Elyaf tanıma teknolojisi, Lenzing markalama hizmetlerinden kumaş sertifikasyon sürecinin önemli bir parçası olacak. 2021 Kasım ayından itibaren tüm kumaşların elyaf tanıma amaçlı test edilmesi, hem Lenzing'in online markalama hizmetlerinin ve test laboratuvarlarının güvenilirliğini hem de değer zinciri ortakları arasında şeffaflığı ve güvenilirliği artırıyor. Markalar ve perakende zincirlerine sunulacak ek hizmetler, 2022 yılının ilk yarısına kadar Lenzing markalama hizmetlerine entegre edilecek.

Tedarik zincirinde sürdürülebilirliği artırmak

Tekstil endüstrisi kirlilik ve karbon emisyonları gibi çevresel sorunları çözmeyi hedefliyor. Markaların sürdürülebilirliği giderek daha fazla benimsemesine rağmen, özellikle üreticilere ve tedarikçilere bu yavaş yansıyor. Markalar ve tüketiciler, sektörün değer zincirini daha sürdürülebilir bir şekilde yönetebilmek için süreç içindeki sorunların ve bu sorunların boyutunun tam olarak farkında olmalılar. Nihai üründeki ham maddelerin takibi ve izlenebilirliği, bir yandan ham maddelerin endüstri standartlarında sorumlu kaynaklardan tedarikini sağlarken, diğer yandan tartışmalı kaynaklardan gelen malzemelerin kullanımını önleyebilir. Tüm tarafların bilinçli karar vermesi, uzun vadede sektörün genel olarak sürdürülebilirliğini iyileştirmeye yardımcı olacak.

Lenzing AG Global Tekstil Grubu Başkan Yardımcısı Florian Heubrandner, “Sürdürülebilirlik bilinci arttıkça, marka kimliğimizin sektör paydaşları ve tüketiciler nezdinde iyi korunduğundan ve güvenilir olduğundan emin olabilmek için ürünlerimizin şeffaflığını ve izlenebilirliğini sürekli iyileştirme ihtiyacı duyuyoruz. TENCEL™ markasının tedarik zincirinin şeffaflığı konusundaki çalışmalarını elyaf tanıma teknolojimizle birleştirerek tekstil sektöründe sürdürülebilirliği artırmanın yanı sıra iş ortaklarımıza, sürdürülebilirlik çalışmalarını duyurma ve greenwashing yani sahte çevre duyarlılığı ile mücadele edecek itibarı kazandırmayı ümit ediyoruz.” dedi.

Çevre dostu güvencesi ile marka kimliğini koruma

Moda endüstrisindeki sürdürülebilirlik baskısıyla giderek daha fazla marka, katı ağaç tedarik politikasına ve endüstride tanınan ekolojik ve sosyal etki açısından uygun üretim kılavuzlarına sahip çevreye duyarlı üreticilerden selülozik elyaflar tedarik etmeyi taahhüt ediyor. Lenzing'in elyaf tanıma teknolojisini kullanarak süreç boyunca elyafları takip edebilme yeteneği, tüketicilere satın aldıkları giyim ve ev tekstili ürünlerinin sürdürülebilir TENCEL™ markalı elyaflardan üretildiği güvencesini veriyor.

Elyaf tanıma teknolojisi ile gelecekte ham maddelerin şeffaflığını artırma

Markalar ve tüketiciler bilinçli satın alma kararlarının öneminin daha fazla farkına vardıkça, üretim sürecini şeffaflaştırmak giderek daha da zorunlu hale geliyor. Fiziksel ve dijital izlenebilirliği birleştiren markalar, ürünlerinde kullanılan malzemeleri kolayca doğrulayarak tekstil ve moda sektöründe önemli bir itici güce sahip olacak. Yenilikçi Online Markalama Hizmetinin yanı sıra TextileGenesis™ işbirliği ile blockchain özellikli bir tedarik zinciri izlenebilirlik platformunu uygulamaya koyan Lenzing, ulaştığı benzeri görülmemiş izlenebilirlik seviyesi ile dijital izlenebilirlik alanına öncülük ediyor.

Markalı elyaflarda elyaf tanıma teknolojisinin önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacağını ve artık tedarik zincirleri aracılığıyla malzemeleri gerçek zamanlı olarak da takip etmenin mümkün olacağını belirten Heubrandner, “İnovasyonun sektörümüzde sürdürülebilirliği nasıl güçlendirdiğinin güzel bir örneği olarak, bu başarımızın kanıtlanmış sürdürülebilir çözümlere daha fazla dikkat çekmesini umuyoruz” dedi.

Bülten ile ilgili görselleri BURADAN indirebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin