please select your preferred language

English arrow-down
English
Deutsch
简体中文
Türkçe
Español
日本語
한국어
繁體中文
Bahasa Indonesia
Türkçe arrow-down
search
21 / 09 / 2021
Lenzing, sıfır karbon TENCEL™ markalı elyafların yıl dönümünü REFIBRA™ teknolojisi ile kutluyor
back
21 / 09 / 2021
Lenzing, sıfır karbon TENCEL™ markalı elyafların yıl dönümünü REFIBRA™ teknolojisi ile kutluyor

Geçen yıl piyasaya sürülen ilk sıfır karbon TENCEL markalı lyocell ve modal elyaflar, moda markaları ve üreticiler dâhil, sektör ortaklarından giderek daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. 2021 Eylül ayından itibaren sıfır karbon TENCEL elyaflar portföyünü REFIBRA teknolojisi ile genişleten Lenzing, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma taahhüdünü de sağlamlaştırıyor.

4 Ekim 2021, Lenzing – Sıfır karbon TENCEL™ markalı elyafların piyasaya çıkışının yıl dönümünü kutlayan Lenzing Grubu, “döngüsel moda” ve karbon nötrlüğüne sektörden gelen talep artışını karşılamak için sıfır karbon TENCEL™ elyaflar portföyünü REFIBRA™ teknolojisiyle genişleteceğini duyurdu. Bu adım moda markalarının karbon azaltma hedeflerini karşılamalarını ve tüketicilerin sürdürülebilir ürünlerin keyfini çıkarması için daha yenilikçi çözümler sunmayı hedefliyor. Bu taahhüt ayrıcaLenzing'in yalnızca karbon ayak izini azaltarak değil, REFIBRA™ teknolojisi ile artan döngüsellik sayesinde gerçek bir sürdürülebilir tekstil endüstrisi yaratma konusundaki kararlılığını da gösteriyor.

REFIBRA™ teknolojisi, giysi üretiminden kalan pamuklu kesim artıklarının pamuk hamuruna ileri dönüşümünü kapsıyor. Pamuk hamuru, daha sonra saf TENCEL™ Lyocell elyaflarının üretimi için sürdürülebilir bir şekilde elde edilen ağaç hamuruna katılıyor. Bu inovasyon, Lenzing'in Bilime Dayalı Hedefler (SBT) inisiyatifinde devam eden çalışmalarını ve küresel ısınmayı sınırlamak için Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine olan desteğini güçlendiriyor.

Lenzing AG Global Tekstil Grubu Başkan Yardımcısı Florian Heubrandner, "Giderek daha fazla tedarik zinciri ortağı, marka ve perakendeciler Birleşmiş Milletler'in küresel iklim hedeflerine uyum sağlamak için proaktif olarak karbon emisyonlarını azaltmanın yollarını arasa da, tekstil sektörünün sıfır karbon hedefine ulaşmak için önünde hala uzun bir yol var. REFIBRA™ teknolojili sıfır karbon TENCEL™ markalı elyaflar gibi son inovasyonlarımızı paylaşarak sıfır karbon inisiyatiflerini yaygın uygulamalar haline getirmeyi ve böylece karbon nötr bir tekstil endüstrisine ulaşmayı umuyoruz" diyor.

Değer zinciri boyunca marka ve üretici ortaklarıyla güç birliği

Uluslararası lider bir denim markası ve Lenzing'in uzun süredir marka ortağı olan JACK & JONES, düşük çevresel etkiye sahip ürünleriyle sürdürülebilirliği destekliyor. Bu, markanın %38 oranında sıfır karbon TENCEL™ Lyocell elyaf içeren, yüksek çevre değerinin yanı sıra ipeksi pürüzsüzlük, daha fazla nefes alabilme, daha yüksek mukavemet ve ciltte nazik bir dokunuş bırakma gibi faydalar sunan en yeni denim serisinde ön plana çıkıyor.

JACK & JONES ekibinin daha fazla sayıda rahat, kaliteli ve sürdürülebilir ürünlere hayat vermek için TENCEL™ ile ortaklık yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten JACK & JONES Yaratıcı Satın Alma Müdürü Mikkel Hochrein Albrektsen, "Bu ürünler, moda dünyasında sürdürülebilirliği teşvik etme konusundaki kesin kararlılığımızı ortaya koyuyor” dedi.

Ayrıca Lenzing, sıfır karbon TENCEL™ elyafları en yeni koleksiyonlarında kullanmaları için dünya moda markalarıyla iş birliğini de artırıyor. Önde gelen Çin iç giyim markası Aimer, Çin premium ev tekstil markası Luolai, Alman moda markası ARMEDANGELS, Danimarkalı giyim markası Selected FEMME, Koreli moda markası Cozynet, Portekiz premium kumaş üreticisi ve kadın iç giyim markası IMPETUS'tan ABD merkezli ev mobilyası perakende zinciri West Elm'e kadar moda ve ev segmentlerinden farklı şirketler de sıfır karbona geçiş için ham madde kullanımlarını aktif olarak gözden geçiriyorlar. Lenzing, "azalt-katıl-dengele" yaklaşımıyla, tekstil pazarına yeni sürdürülebilir elyaf tipleri kazandırmak için ham madde ve teknoloji inovasyonu yapmak üzere Al Karam, Çalık Denim, Şamil ve WTS gibi tedarik zinciri ortaklarıyla yakın iş birliği yapıyor.

WTS (World Textile Sourcing) CEO'su Luis Antonio Aspillaga, “Tekstil üreticisi olarak, tekstil sektöründe sürdürülebilirliği teşvik etmek bizim sorumluluğumuzdur. Lenzing ile iş birliği yapmaktan ve sıfır karbon TENCEL™ elyafların kullanıldığı çevre dostu ürünler sunarak gezegenimizin iyiliğine ve korunmasına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Sıfır karbon ve döngüsellikten yola çıkarak 2050’ye kadar net sıfır hedefine ulaşmak

Lenzing, REFIBRA™ teknolojili sıfır karbon TENCEL™ elyaflarla, ürün yaşam döngüsünün en başından itibaren sektöre daha sürdürülebilir malzeme seçenekleri sunarak 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefine bir adım daha yaklaşıyor. Lenzing, ürünlerin karbon ayak izini azaltarak ve önlenemeyen emisyonları dengeleyerek tekstil sektöründe karbonsuzlaşma hedefine ulaşmak için sektör ortaklarıyla çalışmaya devam edecek.

Bülten ile ilgili görselleri BURADAN indirebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin